Dentysta Polanów

Odsłonięte szyjki zębowe to codzienny problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem poważnych chorób, oraz w celu nawet utratą zębów. Niezależnie z odpowiedzialności tej dolegliwości, należy się nią zająć i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Dziwnów

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „cofania się” czy też „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na dzień, ale proces tenże istnieje chory dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada okoliczności i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno żyć znacznie, choć najczęstsze spośród nich to wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to prawie efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Mówienie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż osób.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu bywa często również higiena. Również ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, odkładający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy także ta przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w końcu układania się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy też „obniżanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący rezultatem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród ostatniego warunku zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie ukazuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze dochodząc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy ujawniają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a również na lekki i zły smak a na dotyk to typowy objaw obnażonych szyjek zębowych. Odnosi się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o właściwym gustu i temperaturze, kiedy również w stosunku z trudnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest trudne, używa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesie odsłoniętych szyjek zębowych zachowuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta akcja jest trudniejsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce z podstawy powstania problemu, a oraz z zaawansowania choroby. Zazwyczaj zabiera się ale z zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to idealne szczeble w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi buduje się w gabinecie stomatologicznym w sensu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie przenosi się je co pół roku.

Pomocna pewno stanowić jednocześnie zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych używa się miękkich szczoteczek. Ważna jest i technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zazwyczaj w obrotu od dziąsła) Tak jest traktować irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie dopuszczają do kładzenia się osadu nazębnego.

Dentysta Dziwnów

Warto zaopatrzyć się dodatkowo w normalne środki do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesie nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Widoczne są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i trudnego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami potrzebne jest podanie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W poszczególnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe pokrywa się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa optymalnym wyjściem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką czerpaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Dziwnów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *