Jak odzyskać gotówkę z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Jak odzyskać gotówkę z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

2 maja, 2020 0 przez Doradca Finansowy

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to teraz sama spośród najczęstszych czynności, jakie można przeprowadzić za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie przepisać dane do przelewu. Co wykonać w takiej sytuacji?

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie środków na zły rachunek, wbrew pozorom, nie nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem liczony w oparciu o algorytm, który w decydującym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jakiś mniejszej albo większej). Istotniejsze wiedze na aktualny problem można zlokalizować w obecnym artykule.

W konkretnej większości przypadków wyrazi się więc, że błędnie wprowadzony przez nas numer rachunku po nisku nie istnieje. Często obecnie na obecnym kroku można zaobserwować pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firm, w której otwarte jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto jeszcze sprawdzić wprowadzone dane.

Może się jednak zdarzyć, że jednym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Uwag tegoż pewnie być kilka:

wysłaliśmy przelew na nieżyjący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy leki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, tylko do niewłaściwej głowy.
W relacje z konkretnej sytuacji czeka nas inna metoda postępowania. Zwykle jest jednak sposób, by odzyskać własne sposoby.

Przelew na nieżyjący rachunek
To najtwardszy natomiast w nauk najbezpieczniejszy przypadek. Taka sytuacja przekaż nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt mały numer czy nieprawidłowość w liczbie kontrolnej. Niestety będziemy więc być szans potwierdzenia takiego przelewu.

Jeśli a nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, potrafi się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z polskiego konta. Nie należy jeszcze panikować. Nawet gdy przelew „wyjdzie” z rachunku, to chyba zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na przełom środków można jednak chwila poczekać – w wiedz powinno toż nastąpić do jednego dnia roboczego (jak jakikolwiek kolejny przelew), w działalności etap ten może przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po ostatnim czasie kwota przelewu nie wróciła na bliskie konto (natomiast istniejemy wydajni, że faktem był nieżyjący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Z momentu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, a w kontraktu spośród ostatnim także my zmieniamy nasz rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się wtedy może, że z użycia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sprawa wygląda bardzo podobnie do sukcesie wspomnianego wysoko. Punkt w niniejszym, że nieaktywny rachunek ma „dobry” (tj. wspólny z algorytmem) numer, a dlatego nie ukaże się nam artykuł o błędzie. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede każdym trzeba uspokoić osoby, które zamierzają, że nasze mózgi mogą dojść do kogoś innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a to nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego raz do nas. Jeśli rachunek jest faktycznie zamknięty (natomiast nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), przechodzimy do rezygnowania z sytuacją analogiczną do powyższej. Najprawdopodobniej taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a środki w rozwoju kilkorgu dni wrócą na bliskie konto. Jeśli tak się nie stanie, powinniśmy zwrócić reklamację.

Przelew na niewłaściwe konto
Może również się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki podejście, że pieniądze trafią na konto walutowe, choć chcieli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd że nas słono kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej umowy (oraz co gorsza, bank pobierze te kwoty dwukrotnie, jeśli będziemy chcieli zrobić przelew zwrotny). W wyniku z konta że nam „zniknąć” całkiem pokaźna kwota, której że teraz nie odzyskamy.

Początki są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest wówczas niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Nazywa to, że nie będziemy w okresie rozwiązać takiego przelewu ani z poziomu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet gdy przyjmiemy taką próbę kilka chwili później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest wytwarzanie dyspozycji klienta, jeżeli to podamy taki a nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank zatwierdzi umowę za całkowicie ważną i spełni ją zgodnie z bliską wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki fakt i poprosić pracownika banku o rada w cofnięciu omyłkowego przelewu. Powinien przecież być świadomość, że bank będzie zawierał obowiązek nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sytuacją jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, a w dodatku jest obowiązkowy, niemożliwy jest wówczas automatyczny zwrot środków. Co a możemy w takim wypadku zrobić?

Często sprowadza się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że zlecenia księgowane są zgodnie z programem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a a i zlikwidować je) nawet z poziomu bankowości elektronicznej. To winien stanowić nasz pierwszy etap. Naturalnie trzeba przygotować go jak najszybciej. Skoro nie mamy szans samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto umówić się z najbliższym oddziałem banku. Że nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew że stać obalony przez człowieka.

Jeśli natomiast zbyt późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, jest nam związek z bankiem w projekcie uruchomienia odpowiednich procedur. Po przejściu w mieszkanie nowelizacji ustawy o usługach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do zapewnienia nam rad i rozpoczęcia określonych działań w polskim imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Ważną zasadą jest: zawsze komunikujemy się z ludźmi w swym banku, nie w banku odbiorcy. To nasz bank jest wszystkie dane dotyczące danego przelewu plus więc on w polskim imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy zwrócić jak wysoce szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer naszego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po osiągnięciu tych radzie bank będzie korzystał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że posiada on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien wystąpić w terminie 30 dni codziennych od chwile otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na określony rachunek techniczny, a tylko potem bank przeleje je na bliskie konto. Razem z drugą ustawą klient nie poniesie żadnych wkładów w wypadku zwrotu pieniędzy, a nasz bank że nas obciążyć opłatą za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Dokładne informacje o kosztach można zlokalizować w tabeli opłat i prowizji banku, do którego stosujemy się o ochronę.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie wyda pieniędzy w określonym terminie? W współczesnej form bank zostanie zwolniony z tajemnicy bankowej zaś będzie mógł nam ujawnić personalia tej roli. To i pozwoli nam odzyskanie swojej zalet na możliwości sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi sposobami jest bowiem używane jako przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej sposobności warto też korzystać na wycieczce, że a my możemy wziąć taki przelew niespodziankę. W takim wypadku właściwie nie dysponować tymi sposobami – prędzej lub później bowiem człowiek się po nie zgłosi, a my będziemy wymagali uczynić ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki