Jedziesz do pracy do Holandii? Pamiętaj o tym, żeby ze sobą zabrać

Jedziesz do pracy do Holandii? Pamiętaj o tym, żeby ze sobą zabrać

27 maja, 2021 0 przez Doradca Finansowy

Holandia stanowi częsty cel emigracji zarobkowych Polaków. Niderlandy to kraj, w którym z łatwością można znaleźć zarówno sezonową, jak i stałą pracę. Dobrze płatna praca w Holandii w połączeniu z bliską odległością od Polski i atrakcyjnymi krajobrazami sprawia, że jest to chętnie wybierany kierunek wyjazdów zarobkowych. O czym należy pamiętać przed wyjazdem i co należy ze sobą zabrać?

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy spakować oczywiste, niezbędne rzeczy takie jak:

  • dokumenty – dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy oraz inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje i uprawnienia,
  • telefon – bez blokady SIM-lock, aby móc włożyć kartę dowolnego operatora,
  • pieniądze – zakupione euro, które wystarczą na pierwsze tygodnie pobytu do pierwszej wypłaty, karta do bankomatu.

Pomocne mogą okazać się także kontakty (adres, telefon) do polskich instytucji m.in. Ambasady RP w Holandii.

Jeśli posiadasz, zabierz ze sobą dokument nadania numeru SOFI/BSN. W innym przypadku należy wyrobić go na miejscu. Wyrobienie numeru BSN jest konieczne w celu podjęcia legalnej pracy w Holandii i korzystania z ubezpieczenia. Procedura jest bezpłatna i wymaga okazania ważnego dokumentu tożsamości.

Przed wyjazdem do Niderlandów warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W tym celu należy udać się do wojewódzkiego oddziału NFZ. Karta EKUZ zapewnia ochronę na czas podróży i do dnia rozpoczęcia pracy, kiedy zostaje aktywowane holenderskie ubezpieczenie.

Rzeczy osobiste

Zabierz ze sobą także:

  • kołdrę lub śpiwór, poduszkę i pościel,
  • podstawowe przybory kuchenne (talerze, sztućce, kubek),
  • ręczniki, środki czystości i kosmetyki,
  • odzież i mocne obuwie robocze,
  • solidne ubranie przeciwdeszczowe, kalosze oraz parasol.

Czego nie warto zabierać?

Bez względu na to, czy będziesz podróżować samolotem czy innym środkiem transportu, o mniej restrykcyjnych ograniczeniach i limitach bagażowych nie zabieraj ze sobą wszystkiego. Przede wszystkim nie warto przewozić żywności, której ceny w Holandii są bardzo zbliżone do cen na polskich półkach sklepowych. Nie zabieraj ze sobą także cennych przedmiotów, takich jak sprzęty czy biżuteria.

O czym warto pamiętać?

Pierwszy wyjazd do Holandii może być stresujący. Wybór sprawdzonej agencji pracy w Holandii pozwoli uniknąć wielu problemów, takich jak nieterminowa wypłata wynagrodzenia, złe warunki mieszkaniowe, brak ubezpieczenia czy nadużycia ze strony pracodawcy.

Agencja pośrednictwa pracy Holland Contracting pomaga w przygotowaniu do wyjazdu do Holandii. Spakuj wszystko co niezbędne i ciesz się pewnym i bezpiecznym zatrudnieniem!